DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Často kladené dotazy

                

Jak často koupat svého psa?

Při koupání psa záleží na druhu srsti. Drsnosrtstí teriéři, kteří se trimují, sem patří například velšteriér, erdelteriér, foxteriér, west white teriér se koupají jen zřídka a nikdy ne před trimováním, jelikož se srst potom špatně vytrhává. Pokud se pejsek zašpiní, stačí ho většinou osprchovat jen čistou vodou. Při koupání  použijte speciální šampon pro drsnosrstá plemena. Teriéři s měkkou srstí, kteří se stříhají, jako například kerry blue teriér, soft-coated wheat teriér se mohou koupat dle potřeby. Před výstavou by se ale měli koupat nejpozději čtyři dny předem, aby se srst stačila dostatečně zvlnit. Jorkšírský teriér se koupe obvykle jednou za tři týdny. Doporučujeme na jeho hedvábnou srst používat kondicionér. Pudla koupeme vždy před stříháním, tedy zhruba v šestém až osmém týdnu. Pokud je stříhací rytmus osmitýdenní, doporučujeme pudly koupat ještě mezi stříháním, tedy jednou měsíčně.


Jak vybrat správný šampon?

Při výběru šamponu by jste se měli řídit jeho složením a druhem srsti. Šampon by měl mít neutrální pH, aby nevysoušel a pejskovi se tak netvořili lupy. Pěstící šampony, které obsahují např. lanolin (zabraňuje vysoušení srsti) a protein (dodává hebkost a lesk), jsou určeny především pro dlouhosrstá plemena. Šampony na hrubosrstá plemena srst nezjemňují a dodávají naopak drsnost srsti. Šampony na čištění za sucha nedoporučujeme používat dlouhodobě, protože nenahradí plně klasické mokré koupání, ale oceníte je hlavně na cestách nebo při nenadálých situacích.


Měli by se na psy používat také kondicionéry?

Určitě ano, jelikož usnadňují nejen rozčesávání, ale i ošetřují srst po vykoupání, působí antistaticky, dodávají srsti hladkost a lesk. A v neposlední řadě nabývá srst po použití kondicionéru na objemu

 

Měli bychom svému pejskovi také čistit zuby?

Tak jako pečujeme o své zuby, měli bychom se starat i o zuby svých miláčků. Zhruba ve 12 měsících má váš pes kompletně vyvinutý trvalý chrup. Psovi se také tvoří zubní kámen, který se odstraňuje ve veterinární ordinaci mechanicky nebo ultrazvukem. Pes se obvykle před tímto zákrokem musí uspat a to je samozřejmě zátěž na celý jeho organismus. Proto je lepší oddálit tvorbu zubního kamene čištěním. Ve specializovaných obchodech a v psích salonech můžete koupit zubní kartáčky i s ochucenými pastami. Čistit zuby stačí psu jednou týdně.


Jak správně vybrat vodítko?

Obojek a vodítko patří k základnímu vybavení psa. Prakticky žádný majitel se bez těchto dvou věcí neobejde. Specializované obchody s chovatelskými potřebami a psí salony nabízejí celou řadu vodítek. Při výběru vodítka bychom měli již předem vědět, k jakému účelu jej budeme používat. Nejčastěji se používají tzv. dvojitá vodítka, která jsou pomocí dvou karabin nastavitelná prakticky na libovolnou délku. Jsou vhodná pro pohodlné vycházky s vaším pejskem, ale i pro hodiny výcviku na kynologickém cvičišti. Dvojitá vodítka se vyrábějí z kůže a nylonu. Pokud kupujete tento druh vodítka, dbejte na to, aby nemělo ostré okraje. Ty by mohly proříznout kůži psa, nebo poranit vaší ruku. Pokud s vaším psem trénujete povely poslušnosti, doporučuji vám spíše krátké vodítko. Tyto vodítka měří zhruba padesát centimetrů. Jsou vhodná především pro velká plemena psů, které tímto způsobem můžeme vodit opravdu pohodlně. Pro výcvik psa jsou také důležitá pracovní vodítka. Jejich délka se pohybuje od jednoho metru až po dvacet i více metrů. S pomocí pracovního vodítka cvičíme např. neposlušné psy, kteří pronásledují cyklisty. Jakmile se pes rozběhne, povolíme vodítko a necháme ho, aby uběhl pár metrů a pokoušíme se ho přivolat hlasovými povely. Pokud nezareaguje, tak krátce a silně trhneme vodítkem a dáme povel „Ke mně!“. Dlouhé vodítko je vhodné pro celou řadu podobných problémů s chováním psa. Velmi oblíbená jsou pružná (navíjecí) vodítka. Jejich délka je proměnlivá a můžeme ji nastavit pouhým stisknutím tlačítka. Tato vodítka jsou vhodná na každodenní procházky, jelikož pejsek může alespoň částečně pobíhat. Pokud se rozhodnete, že vašemu miláčkovi koupíte navíjecí vodítko, musíte se řídit jeho hmotností. Navíjecí vodítka se totiž vyrábějí v několika provedeních podle hmotnosti psa. Výstavní vodítka se vyrábějí z různých materiálů. Při výběru samozřejmě dbejte na to, aby bylo atraktivní, ale aby zbytečně neodvádělo pozornost od vzhledu psa. Podle mých zkušeností jsou na výstavách vhodnější jednoduchá a kvalitní vodítka než přehnaně zdobené varianty. Výstavní vodítka nemají zpravidla takovou životnost a nejsou proto vhodná pro každodenní používání.

 

Jak správně vybrat obojek?

Navštívíte-li specializovaný obchod, psí salon nebo výstavu psů, střetnete se s ohromnou nabídkou obojků. Vyrábějí se v mnoha velikostech, v nastavitelném nebo pevném kovovém provedení. Vybrat si ten nejkrásnější nestačí, ne každý obojek, ohlávka nebo postroj je vhodný pro všechny psy. Na trhu v současné době existuje několik druhů obojků z různých materiálů. Kožené obojky jsou nejvhodnější pro poslušné a vycvičené psy. Tyto obojky by měly být u velkých plemen utaženy tak, aby se mezi obojek a krk psa vešla dlaň naplocho. Řetízkové stahovací obojky se používají především k výcviku, protože usnadňují komunikaci se psem. Správné zacházení s tímto obojkem vyžaduje zkušenost. Nesprávnou manipulací často dochází k otupení psa a špatně nasazený obojek může způsobit poranění hrtanu. Ozdobné obojky se vyrábějí z nylonu, bavlny nebo sametu. Jsou určeny pro výstavní účely a pro malá plemena psů. Hrudní postroje se používají u psů, kteří hodně táhnou nebo mají zdravotní problémy s krkem. Při výběru obojku platí pravidlo, že bychom měli vzít svého miláčka sebou.


psi.salon.kattie@gmail.com